Minden nyilvános napló

A(z) RefWiki naplóinak összesített listája. A naplótípus, a felhasználónév (kis- és nagybetűérzékeny) vagy az érintett lap kiválasztásával (ez is kis- és nagybetűérzékeny) szűkítheted a találatok listáját.

Rendszernaplók
(legutolsó | legelső) ( | 50 régebbi) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)
  • 2024. december 4., 10:41 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Harsányi Móricz István (1630–1691) (Új oldal, tartalma: „''Harsányi Móricz István'' (Nagyharsány, 1630k – Rimaszombat, 1691. márc. 1.) Református lelkész, gályarab prédikátor == Családi háttér == Családos, magyar nemes (báró), 5 gyermek atyja. Legkisebb gyermeke a gályarabságból való megszabadulás után született, ifj. István, előbb atyját követve Zürichben volt ösztöndíjas, majd hazatérve a vértelen ellenreformáció nyomására katolizált. A család leszármazottjának tartotta mag…”)
  • 2024. december 4., 08:14 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Hanaui nyomda (Új oldal, tartalma: „Hanau: német város Hessen tartományban, Frankfurt am Maintól keletre, a kora újkorban a hanau-münzenbergi grófsághoz tartozott. Szenci Molnár Albert több jelentős munkája itt jelent meg. == A város == A Frankfurt am Main közelében fekvő város ura, II. Fülöp Lajos gróf 1597-ben szerződést kötött a németalföldi és francia menekültekkel, s az óváros mellett egy új, a réginél nagyobb város építését kezdte meg számukra, amelynek…”)
  • 2024. december 4., 08:05 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Gönci Fabricius György (?-1595) (Új oldal, tartalma: „''Gönci (Kovács/Fabricius) György'' (Gönc, ? – Debrecen, 1595. május 26.) Református lelkész, tiszántúli püspök, énekeskönyv-szerkesztő, bibliafordító. Az először 1577-ben kiadott Articuli minores című kánongyűjteménye a 17. század közepéig meghatározta a református egyház működését. == Tanulmányai == A gönci származású ifjú születésének idejéről és hazai iskoláiról nincs adat. A Wittenbergi Egyetemen kezdte meg a…”)
  • 2024. december 4., 06:53 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Geleji Kánonok (Új oldal, tartalma: „Az egyházi törvénykönyv Geleji Katona István (1589–1649) erdélyi püspök nevéhez kapcsolódik, akit a Szatmárnémeti Nemzeti Zsinat bízott meg annak összeállításával. == Kontextus == Megszületésére és elfogadására nézve idézzük a leghűségesebb tanút, magát a püspököt: „Lassan már három éve annak – írja 1649-ben –, hogy a boldog emlékezetű Öreg Rákóczi György felséges fejedelmünk nemzeti zsinatot hívott össze Sz…”)
  • 2024. december 4., 06:47 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Exkommunikáció (Új oldal, tartalma: „Jelentése: kiközösítés. == Értelmezése == Az egyház fegyelmezési gyakorlata, amelyet akkor alkalmaztak, amikor valamely gyülekezeti tag megbotránkoztatta a közösséget. Két formáját gyakorolták: az excommunicatio minort, vagyis a kiközösítés enyhébb formáját akkor, amikor a vétség nem volt túl nagy, ez esetben az úrvacsorától tiltották el a vétkest, illetve az excommunicatio maiort, vagyis a nagyobb, végleges kiközösítést, ami…”)
  • 2024. december 4., 06:43 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Debreceni nyomda 1561 (Új oldal, tartalma: „1561 - Az első református nyomda megalapítása A debreceni városi nyomda a megalapításától kezdve az egyik legtöbb magyar nyelvű művet kiadó műhely volt a Kárpát-medencében. A nyomdát a Kassáról menekülő Huszár Gál alapította Melius Juhász Péter debreceni lelkész pártfogásával. Az eleinte a városi tanács támogatásával, később a közösség tulajdonában működő műhely a református egyház szolgálatában állt. Melius műv…”)
  • 2024. december 4., 06:37 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Debrecen nyomdászata (Új oldal, tartalma: „Az 1561-ben alapított debreceni typographia a leghosszabb ideje folyamatosan működő magyarországi nyomda. A kezdetektől a 20. század közepéig a kiadványok palettáján meghatározóak voltak a református egyház és az iskolái számára nélkülözhetetlen könyvek. 1918-tól az 1948-ban bekövetkező államosításig a debreceni városi önkormányzat és a Tiszántúli Református Egyházkerület közös vállalataként működött a nyomda. == A ny…”)
  • 2024. december 4., 06:17 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Csúzi Cseh Jakab (1639–1695) (Új oldal, tartalma: „''Csúzi Cseh Jakab'' (Losonc, 1639 – Pápa, 1695. márc. 22.) teológiai doktor, gályarabságra ítélt református lelkész, országgyűlési prédikátor (1681), a dunántúli egyházkerület püspöke (1693–1695). == Család == Ároni család tagja, nemes (báró), ősei és utódai közt is számtalan lelkész, egyházi értelmiségi született. Apja, Csúzi Cseh I. János komáromi, majd losonci pap volt. Csúzi Cseh Jakab németalföldi peregrináció…”)
  • 2024. december 4., 06:10 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Beythe István (1532–1612) (Új oldal, tartalma: „''Beythe István'' (Kő, 1532 – Németújvár, 1612. május 5.) Református lelkész, püspök, botanikus. A Dunántúl és a Felvidék nyugati részén szolgált iskolamesterként, majd lelkészként. Tíz éven át volt az evangélikusok és a reformátusok közös püspöke. Kiadott prédikációskötetet, katekizmust, egyházi törvénykönyvet, szerkesztett ágendát és énekeskönyvet. A hazai anyanyelvű botanikai irodalom egyik első művelője volt.…”)
  • 2024. december 4., 06:06 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Beythe István (Új oldal, tartalma: „''Beythe István'' (Kő, 1532 – Németújvár, 1612. május 5.) Református lelkész, püspök, botanikus. A Dunántúl és a Felvidék nyugati részén szolgált iskolamesterként, majd lelkészként. Tíz éven át volt az evangélikusok és a reformátusok közös püspöke. Kiadott prédikációskötetet, katekizmust, egyházi törvénykönyvet, szerkesztett ágendát és énekeskönyvet. A hazai anyanyelvű botanikai irodalom egyik első művelője volt.…”)
  • 2024. december 3., 12:34 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Bázeli egyetem (Új oldal, tartalma: „Basel (magyarosan Bázel), humanista központ egyetemmel, nyomdával, ma svájci város”)
  • 2024. december 3., 12:29 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Álmosd 1604 (Új oldal, tartalma: „Álmosd-diószegi ütközet, 1604. október 15. A Habsburg-hatalommal szembefordult református főnemes, Bocskai István a szolgálatába fogadta a hajdúkat, s 1604. október 15-én éjszaka Álmosd és Bihardiószeg között megtámadott és szétszórt egy császári hadoszlopot, ezzel megindult a Bocskai-felkelés. == Közvetlen politikai és katonai előzmények == 1603 végén és 1604 elején a török területen tartózkodó erdélyi bujdosók fejedelem…”)
  • 2024. december 2., 19:40 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Álmosd, 1604 (Új oldal, tartalma: „Álmosd-diószegi ütközet, 1604. október 15. A Habsburg-hatalommal szembefordult református főnemes, Bocskai István a szolgálatába fogadta a hajdúkat, s 1604. október 15-én éjszaka Álmosd és Bihardiószeg között megtámadott és szétszórt egy császári hadoszlopot, ezzel megindult a Bocskai-felkelés.”)
  • 2023. december 14., 07:33 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Generális zsinat (Új oldal, tartalma: „A magyarországi és erdélyi református egyházkerületek legfontosabb egyházkormányzati intézménye azok létrejötte óta. Szemben a parciális zsinattal, amely egy-egy református egyházmegye gyűlése, a generális zsinat az egyházkerület évente egyszer, néha kétszer ülésező tanácskozása. Mindig a superintendens/püspök hívja össze, ő is elnököl az alkalmon. Írásban szétküldött körlevélben történik a zsinat összehívása, ennek…”)
  • 2023. december 14., 07:31 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Canonica visitatio (Új oldal, tartalma: „ Nem tudjuk pontosan, hogy az első református superintendensek milyen jogokkal rendelkeztek, azzal sem vagyunk igazából tisztában, hogy az elnevezés alatt éppen a későbbi értelemben vett esperest vagy püspököt értettek-é, de nyilvánvalóan az ordinatio, azaz a papszentelés és a papoknak az ekklézsiákba való kirendelése, illetve a visitatio, azaz az egyházlátogatás jogkörének a birtoklása tette őket egyenrangúvá a korábbi katolikus p…”)
  • 2023. december 13., 11:50 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Szegedi Kis István (1505–1572) (Új oldal, tartalma: „''Szegedi Kis István'' (Szeged 1505–Ráckeve 1572. máj. 2.) A 16. század második felében a hagyományos református tudományosság képviselője. Református püspök, tanár, tudós teológus. == Élete == Hazai reformátoraink közül az ő életét ismerjük a legapróbb részletekig, tanítványának és munkatársának, Szkaricza Máténak (1544–1606) köszönhetően, aki magas színvonalú, humanista latinsággal írta meg Szegedi élettörténet…”)
  • 2023. december 11., 10:40 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Gályarabok (Új oldal, tartalma: „A magyarországi protestánsok identitásának egyik meghatározó eleme a 350 évvel ezelőtti pozsonyi vésztörvényszék tevékenysége, mely a felségsértési perek, gályarabság és vallási üldözés jelenségeit hozta magával. Az üldözöttség és az ebből való szabadulás hősei a méltatlanul meghurcolt református és evangélikus, magyar és szlovák mártírok és hitvallók, akiknek a Kárpát-medencében mintegy 80 helyen állítottak emlék…”)
  • 2023. december 11., 10:36 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Egyházkerület (Új oldal, tartalma: „A történeti Magyarország református egyházkerületei a 16-17. században jöttek létre, élükön korabeli elnevezéssel a superintendensek azaz a püspökök álltak.<br> Az egyházkerületek alkotóelemei az egyházmegyék, korabeli elnevezésük szerint seniorátusok, ezek vezetői a seniorok, mai elnevezésük szerint esperesek. Tehát nem azonos a református egyházkormányzati beosztás a római katolikus egyházéval, ott az egyházmegyék vezetői a…”)
  • 2023. december 10., 16:54 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Fekete Csaba (Új oldal, tartalma: „Református lelkész, könyvtáros. A TTRE és Kollégiumi Nagykönyvtár (Debrecen) nyug. főkönyvtárosa. Kutatási területe: könyv- és kötéstörténet, gyakorlati teológia, himnológia. Email: feketecs@silver.drk.hu”)
  • 2023. december 10., 16:44 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Erdélyi reformáció (Új oldal, tartalma: „Sokan nevezik a reformációt hitújításnak, holott a hitet nem lehet újítani (a hitvallás viszont, vagyis a paragrafusokba szedett egyházi tanítás módosítható, meg is tették minden korban; a hitet oktatni sem lehet, tehát a hitoktatás szavunkat is kitörülhetjük köznyelvből). A kommunista korszak történetírása szívesen nevezte a reformációt két társadalmi csoport osztályharcának, és „egyházi köntösben jelentkező forradalomnak…”)
  • 2023. december 10., 01:30 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Bocskai-felkelés (Új oldal, tartalma: „== A felkelés == 1604-re egyre nőtt az elégedetlenség a Magyar Királyság területén, amit súlyosbított a Rudolf császár által vezényelt erőszakos ellenreformáció, ennek kiemelkedő eseménye volt január 6-án a kassai dóm elvétele az evangélikusoktól. Bocskai óvatosan felvette a kapcsolatot a törökökkel, ugyanakkor a Habsburgok is próbálták őt kiengesztelni. Az 1604-es hadjáratok során a császári csapatok szétverték az erdélyi b…”)
  • 2023. december 10., 01:20 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Sipos Gábor (Új oldal, tartalma: „Történész (MTA külső tag).<br> AZ ERE Kolozsvári Gyűjtőlevéltára nyug. főlevéltárosa.<br> Kutatási területe: kora újkori erdélyi történeti források.<br> Email: gsipos13@gmail.com.<br>”)
  • 2023. december 10., 01:16 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Oláh Tamás (Új oldal, tartalma: „Történelem - földrajz szakos bölcsész. A Sátoraljaújhelyi Levéltár főlevéltárosa. Kutatási területe: Rákóczi-szabadságharc. Email: archivarius.com.zempliniensis@gmail.com.”)
  • 2023. december 10., 00:35 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Recepta religio (Új oldal, tartalma: „Recepta religio avagy a „Torda-1568” kérdéskör == Tolerancia Európában == 1555-ben az augsburgi vallásbéke igen sajátos megoldást talált a felmerül vallási kérdések rendezésére: minden ország, tartomány, szabad város választhatott a két vallás közül, tehát egyetlen kormányzati egységen belül csak az egyik egyház működhetett: vagy a katolikus, vagy a lutheránus, a másik megtűrt állapotba került. Ez nem igazán volt vallási…”)
  • 2023. december 10., 00:30 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Marosvásárhelyi Hitvallás lapot a következő névre: Marosvásárhelyi Hitvallás (1559)
  • 2023. december 10., 00:26 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Szatmárnémeti zsinat (1646) (Új oldal, tartalma: „A szatmárnémeti nemzeti zsinat a puritánus mozgalom megfékezése céljából ült össze I. Rákóczi György erdélyi fejedelem kezdeményezésére, a három református keleti egyháztest, az erdélyi, a tiszántúli és a tiszáninneni "kerületek" képviselőinek jelenlétében 1646. június 10–12-én. == A zsinat előkészítése == Tolnai Dali János volt sárospataki tanár majd tokaji lelkipásztor, abaúj-tornai esperes és eszmetársai puritánus…”)
  • 2023. december 10., 00:21 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Svájci-magyar kapcsolatok lapot a következő névre: Svájci–magyar kapcsolatok
  • 2023. december 10., 00:19 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Svájci-magyar kapcsolatok (Új oldal, tartalma: „A Svájci Államszövetség (Eidgenossenschaft) 1291-es megalakulása egy laza konföderációt hozott létre, amely a mai Svájc területének csak töredékét foglalta magában, az úgynevezett őskantonokat: Schwyz, Uri, Unterwalden. A középkorban folyamatosan bővült a szövetség, de a humanizmus fontos európai központja, Bázel csak 1501-ben csatlakozott hozzá, és Genf is nagyon sokáig megőrizte függetlenségét. A jelenlegi, modern Svájc a napó…”)
  • 2023. december 10., 00:04 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Rákóczi-szabadságharc (1703–1711) (Új oldal, tartalma: „Habsburg-ellenes rendi mozgalom és fegyveres szabadságharc 1703–1711 között a török elleni visszafoglaló háború (1683–1699) után a Magyar Királyság és a Habsburg Birodalomba a török kiűzésével betagozódó Erdélyi Fejedelemség területén. A magyar történelem leghosszabb ideig tartó függetlenségi és szabadságharca, amely azonban politikai, felekezeti, de részben etnikai okokból is polgárháborús jelleget öltött. 1. Előzmény…”)
  • 2023. december 9., 23:58 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Buzogány Dezső (Új oldal, tartalma: „Teológiai tanár, egyháztörténész.<br> Babeş-Bolyai Tudományegyetem professzora.<br> Kutatási területe: 16. századi protestantizmus, erdélyi humanizmus, Szegedi Kis István.<br> Email: dezsobuzogany@gmail.com<br>”)
  • 2023. december 9., 23:51 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Marosvásárhelyi Hitvallás (Új oldal, tartalma: „Az erdélyi reformációnak egyik jelentős, az erdélyi református egyháznak pedig a legelső alapvető hitvallási irata. == Jellemzői == Nincsen összefoglaló jellege, vagyis nem nyújt pontokba szedett, részletes, minden teológiai területre kiterjedő eligazítást Isten igéje tanításáról, hanem csak az úrvacsorával foglalkozik. Jogos-e akkor a református egyház első alapvető hitvallás irataként tekintenünk rá? Igen, jogos. Ez az első j…”)
  • 2023. december 9., 23:48 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Maróthi György (1715–1744) (Új oldal, tartalma: „A Debreceni Református Kollégium tanáraként igyekezett megreformálni az oktatás formai és tartalmi oldalát. Több szövegkiadást és tankönyvet írt és adott ki a diákság hasznára, számtankönyve nagy népszerűségre tett szert. Svájci mintára megszervezte a kollégiumi énekkart, a Kántust, négyszólamú zsoltárkiadást rendezett sajtó alá. Magyarra fordította Jean-Frédéric Osterwald szentírási történeteket összefoglaló tankönyvé…”)
  • 2023. december 9., 23:33 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Komáromi Csipkés György (1628–1678) (Új oldal, tartalma: „Teológiai doktor, debreceni tanár és lelkész, egyházmegyei jegyző, városi tanácsos. Nyelvtankönyvet írt angol, magyar és héber nyelv tanulásához latinul, lefordította eredeti nyelvekből a teljes bibliát. Prédikációsorozatot készített lelkészek és árvagyülekezetek számára. Enciklopédikus műveltsége összegzése a kora újkori református tudománynak és teológiának. == Tanulmányai == Komáromban született nemesi családban, apja…”)
  • 2023. december 9., 22:37 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Szilvásújfalvi A. Imre (Új oldal, tartalma: „Szilvásújfalvi Imre vagy Újfalvi Imre”)
  • 2023. december 9., 22:35 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Újfalvi (v. Szilvásújfalvi) Anderkó Imre (?-1616?) lapot a következő névre: Újfalvi Anderkó Imre (?-1616?)
  • 2023. december 9., 22:35 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Károlyi Gáspár(1535k–1591) lapot a következő névre: Károlyi Gáspár (1535k–1591)
  • 2023. december 9., 22:34 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Károlyi Gáspár lapot a következő névre: Károlyi Gáspár(1535k–1591)
  • 2023. december 9., 22:32 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Károlyi Gáspár (Új oldal, tartalma: „Károlyi (Rados) Gáspár (a bibliakiadások címlapján Károli, Nagykároly, 1535 körül – Gönc, 1591 december vége). Református lelkész, abaúji esperes. Fiatalkori munkája a Két könyv a magyar reformáció történelemképének prózai összefoglalása; irányításával és aktív részvételével élete végére készült el a Szentírás első teljes nyomtatott magyar fordítása, a vizsolyi Biblia (1590). == Származása, tanulmányai == Nagyká…”)
  • 2023. december 9., 22:27 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Második Helvét Hitvallás (Új oldal, tartalma: „A Második Helvét Hitvallás 1566-tól – a Heidelbergi Káté (1563) mellett – a református egyház egyik széles körben elfogadottá vált és máig mértékadó hitvallási irata, amit Heinrich Bullinger írt „Vallástétel és egyszerű magyarázat az igaz hitről és a tiszta keresztyén vallás egyetemes tantételeiről” címmel. == Keletkezése == A hitvallás az 1562-ben Svájcban dúló súlyos pestis járvány idején készült. Heinrich Bull…”)
  • 2023. december 9., 22:20 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Fekete Károly (Új oldal, tartalma: „Református lelkipásztor, teológiai tanár, püspök.<br> A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, a DRHE (Debrecen) egyetemi tanára. Kutatási területe: gyakorlati teológia, homiletika. Email: feketek@drhe.hu.”)
  • 2023. december 9., 22:18 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Szabó András (Új oldal, tartalma: „Prof. Dr. Szabó András (DSc) irodalomtörténész.<br> A KRE BTK Régi és Klasszikus Irodalomtörténeti Tanszékének professzor emeritusa.<br> Kutatási területe: a magyar reformáció és késő humanizmus irodalma, különös tekintettel Károlyi Gáspár és Szenci Molnár Albert munkásságára.<br> Email: szabo.andras(kukac)kre.hu. Elérhetőségek: https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=authors10005646; https://kre.academia.edu/Andr%C3%A…”)
  • 2023. december 9., 22:17 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Csorba Dávid (Új oldal, tartalma: „(Debrecen, 1975-), irodalomtörténész (PhD, hab.), ref. teológus.<br> A TTRE Debreceni Református Kollégium Múzeuma szakigazgatója, a SRTA (Sárospatak) főiskolai tanára.<br> Kutatási területe: protestáns prédikációirodalom.<br> Email: csorba.david@silver.drk.hu.<br> MTMT azon: 10000673.”)
  • 2023. december 9., 22:13 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Heidelbergi Káté (Új oldal, tartalma: „A Magyar Református Egyház alapdokumentuma. A Heidelbergi Káté 1563-tól a református egyház egyik széles körben elfogadottá vált és máig mértékadó hitvallási irata. A református tanítást 129 kérdés-feleletben fogalmazza meg, az év 52 vasárnapjára (Úrnap) tagolva, 3 főrész alá sorolja. A Heidelbergi Káté évszázadok óta hordozza a református teológiai gondolkodást, tisztítja a lelkipásztorok látását és bátorítja gyülekez…”)
  • 2023. december 9., 22:10 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Egyházmegye (Új oldal, tartalma: „Az egyházmegye fogja össze az egyházközségeket, élén az esperes és a világi főgondnok áll. Kora újkori elnevezése tractus vagy senioratus. Az egyházmegye a református egyházigazgatás középső szintjén helyezkedik el, felette lévő igazgatási egység az egyházkerület. A hatályos egyházi jogszabályok szerint egyházmegyének hívjuk azt az egyházigazgatási szervezetet, amely több egyházközségnek a közös egyházi kormányzása célj…”)
  • 2023. december 9., 22:06 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Debreceni Ember Pál (1660–1710) (Új oldal, tartalma: „Debreceni Ember Pál kulcsfigurája a 17. századi protestáns művelődésnek. Az első teljes protestáns egyháztörténet szerkesztőjét ünnepelhetjük benne, aki hatalmas filológiai apparátust mozgatva állította össze a magyarországi református (és kis részben az evangélikus) egyház százötven éves műveltségének adattárát. == Életút == Debreceni Ember Pál kéziratos feljegyzése alapján 1661 második felében született Debrecenben,…”)
  • 2023. december 9., 22:03 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Coetus Ungaricus (Új oldal, tartalma: „Coetus Ungaricus – a wittenbergi magyar diáktársaság A reformáció egyetemén 1555. június 24-én alakult meg a magyar coetus, amely néhány évvel később a magyarországi református lelkészek és tanárok elitjének képzőhelyévé vált. Mivel közben az egyetemen kiéleződtek a felekezeti ellentétek, a társaság sorsa sem volt mentes a viharoktól. 1609-ben megszűnt működni, s 1613-ban formálisan is feloszlott. == A coetus története == =…”)
  • 2023. december 9., 21:55 Csorba.david vitalap szerkesztései átnevezte a(z) Kistemplom lapot a következő névre: Debreceni Kistemplom
  • 2023. december 9., 21:41 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Oláh Róbert (Új oldal, tartalma: „Oláh Róbert (1979), PhD, a TTRE Kollégiumi Nagykönyvtár főkönyvtárosa”)
  • 2023. december 9., 20:48 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Bocskai István, kismarjai (Új oldal, tartalma: „Bocskai István, kismarjai (1557–1606)”)
  • 2023. december 9., 20:45 Csorba.david vitalap szerkesztései létrehozta a következő lapot: Bocskai István, kismarjai (1557–1606) (Új oldal, tartalma: „''Bocskai István'', kismarjai (Kolozsvár, 1557. január 1. – Kassa, 1606. december 29.) erdélyi fejedelem == Rezümé == Bocskai István Bihar vármegyei birtokos családból származva fiatalabb korában a bécsi udvarban nevelkedett, majd unokaöccse, Báthory Zsigmond fejedelemségének egyik legfőbb támasza lett. A tizenötéves háború viharaiban végül szakított addigi Habsburg-hűségével, s élére állt egy felkelésnek, amelyben legfőbb tám…”)
(legutolsó | legelső) ( | 50 régebbi) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)